Historie

 Historie

Terárium Praha vzniklo v roce 2009, kdy se skupina nadšených chovatelů terarijních zvířat rozhodla, že své krásné sbírky exotických plazů představí svému okolí. Objevili prostory bývalé hospody v Dubči, které se zdály nejvhodnější pro tento typ chovu. Pro živočichy, kteří milují povětšinou teplo a každý z nich potřebuje k životu jiné podmínky a prostředí, se muselo vykonat mnoho stavebních úprav. Po těchto úpravách vznikly 4 místnosti. Časem se prostory zvětšovaly a začaly přibývat další druhy zvířat Z bývalého sálu vzniklo 25 terárií, kde žijí zajímavé druhy hadů, ještěrů, aligátorů a želv z různých biotopů, od pouští po tropické pralesy. Poslední část byla věnována mnoha druhům z celého světa. V roce 2011 byla upravena pouze na Indonéské plazy, speciálně ohroženým stromovým varanům.

Jelikož bylo vše velmi finančně náročné, bylo chovné zařízení v roce 2010 otevřeno veřejnosti za dobrovolné vstupné. Zájem ale rostl, a tak vznikl nápad „Zoologická zahrada“. V roce 2012 jsme zažádali o licenci zoologické zahrady. Po dlouhé a složité cestě nám byla licence udělena, a ještě téhož roku vznikla zoologická zahrada Terárium Praha.

V dnešní době Terárium je jedinečnou zoologickou zahradou, která se specializuje na chov veškerých druhů plazů, malých primátů a drobných savců. Je zde největší sbírka jedovatých hadů v České republice. Expozicemi se rozléhá specifický zvuk, který vydávají drápkaté opičky, jako jsou kosmani, tamaríni a jiní. Společně s opičkami můžete vidět zajímavé tropické suchozemské želvy i dravé vodní kajmanky a kajmany. Dalším zajímavým druhem obývající naše terária jsou pásovci, kteří neustále prozkoumávají svou ubikaci za účelem ulovit nějaký hmyz. Návštěvníci mají možnost si pohladit či pochovat ochočené hady, ještěrky a nakrmit nezbedné opice. Zde se také dozvíte veškeré informace co se týče chovu těchto exotických zvířat a jak postupovat, když si chcete takové zvíře pořídit. Nejen, že jsme zaměřeni na terarijní zvířata, ale také odchováváme společně s Bioparkem Štít kočkovité šelmy.

Naším cílem je především osvětová činnost, dále odchov ohrožených a velmi vzácných živočichů, jako jsou například Gundi saharští a stromoví Varani a dalším cílem je zařazení se do projektů záchrany ohrožených druhů zvířat.

V roce 2019 ZOO Terárium Praha ukončilo činnost pro veřejnost a bylo převezeno do Bioparku Štít.

ZOO Terárium Praha ukončilo činnost pro veřejnost a bylo převezeno do Bioparku Štít

Facebook